KAMBOÇYA
HAKKINDAGİTMEDEN
ÖNCEVİZE
BAŞVURUSUANGKOR
WATFOTOĞRAF
GALERİSİTÜRK
BASININDA
KAMBOÇYAFAHRİ
KONSOLOSLAR
HAKKINDA

İLETİŞİM

 


Kamboçya
Keşfetmeye Hazır mısınız? 

 

Birçok Kamboçyalı, kendisini Khmer olarak tanımlıyor. Khmer'lerin Angkor İmparatorluğu, Güneydoğu Asya'nın büyük bölümüne yayılmış ve 10. ve 13. yüzyıllar arasında en parlak dönemini yaşamıştı. Daha sonra, Tayland ve Cham, yani günümüzde Vietnam tarafından yapılan saldırılar imparatorluğu zayıflatıp uzun bir gerileme döneminin başlamasına yol açmıştı.

Bu dönemi takiben 1863 yılında, dönemin Kamboçya kralının ülkeyi Fransız mandasına sokması ile 1887 yılında ülke Fransız Hinduçin'in bir parçası oldu. II. Dünya Savaşı'nda Japon işgalinin ardından, Kamboçya, 1949 yılında Fransız Birliği'nin içerisinde bağımsız hale geldi ve 1953 yılında tamamen bağımsız oldu. Beş yıl süren bir mücadeleden sonra, Komunist Khmer Rouge kuvvetleri Phnom Penh'i 1975 Nisan'ında ele geçirdi ve tüm şehirlerin ve kasabaların tahliye edilmesini emretti. POL POT başkanlığındaki Khmer Rouge rejimi sırasında, en az 1.5 milyon Kamboçyalı idam, şiddet ya da açlık gibi nedenlerle hayatını kaybetti. Aralık 1978'deki Vietnam müdahalesi ile Khmer Rouge kırsal kesime sürüldü ve 10 yıl süren Vietnam işgali başladı ve 13 yıl boyunca devam eden iç savaşı tetikledi. 1991 Paris Barış Anlaşması demokratik seçimleri ve Khmer Rouge tarafından tam olarak uyulmayan ateşkesi zorunlu kıldı. Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen seçimler, denge dönemi görüntüsünün yenilenmesine yardımcı oldu ve Khmer Rouge'un son üyeleri 1999 yılının başlarında teslim oldu. Hizip savaşı, 1997'de ilk koalisyon hükümetininin sona ermesine neden oldu, ama 1998 yılında ikinci tur ulusal seçimler sonucu başka bir koalisyon hükümeti kuruldu ve politik istikrarı yeniledi. 2003 Temmuz'unda yapılan seçimler oldukça rahat geçti, ancak koalisyon hükümetinin kurulmasından önce fikirleri çatışan siyasi partiler arasındaki müzakereler bir yıl boyunca sürdü. Ülke çapında yerel seçimler ise 2007'de, ulusal seçimler ise 2008'de gerçekleşecek.


Coğrafi Konum Güneydoğu Asya – Tayland Körfezi ile sınır, Tayland, Vietnam ve Laos arasında konumlanmaktadır.

İklim Tropikal ve yağışlı. Aralık – Nisan arası kuru / Mayıs – Kasım arası muson yağmurları

Nasıl gidilir THY ile İstanbul – Bangkok aktarmalı olarak Thai Havayolları / Bangkok – Phnom Penh; Singapur Havayolları ile İstanbul – Phnom Penh (to be clarified) .

Doğal Kaynaklar Petrol ve gaz, kereste, değerli taş, demir cevheri, manganez, fosfat, hidrogüç potansiyeli

Nüfus 13,607,069

% 37'si 0 ile 14 yaş arası

% 59,7 ‘si 15 ile 64 yaş arası

%3,1'i 65 yaş ve üzeri

Etnik gruplar %90 – Khmer, % 5 Vietnam, % 1 Çin, %4 diğeri

Dini İnançlar % 95 Budist, % 5 diğer

Konuşulan diller Resmi dil Khmer % 95, ayrıca Fransızca ve İngilizce

Ekonomi Kamboçya ekonomisi; bölgesel ekonomik kriz, terör ve politik dengesizlikler gibi bir çok olumsuz faktörün bir araya gelmesi ile 1997 – 1998 yılları arasında son derece dramatik bir yavaşlama sürecine girdi. 30 yıldan bu yana barışın hakim olduğu ilk dönem olan 1999'da ise hükümet ekonomik reformlara yoğunlaşma fırsatı buldu. Ana kaynağı tekstil ve turizm olan Kamboçya'daki büyüme oranı 2000-2004 döneminde yıllık bazda % 5 olarak seyretti. Hatta turizm sektöründeki büyüme oranı 2004 itibarı ile % 15 dolayında gerçekleşti. Kamboçya'da halen halkın % 75'i tarımla geçinmektedir.

 


 
© Copyright 2012