KAMBOÇYA
HAKKINDAGİTMEDEN
ÖNCEVİZE
BAŞVURUSUANGKOR
WATFOTOĞRAF
GALERİSİTÜRK
BASININDA
KAMBOÇYAFAHRİ
BAŞKONSOLOSLARI
HAKKINDA

İLETİŞİM

 


 

Yiyecek:

Khmer yiyecekleri ulusal kimliğe özgü yaşam biçimini, düşünceleri ve milli şuuru yapısını yansıtan en önemli kimlik öğesidir. Kamboçya yiyeceklerinin sırrı et yemeklerinde ve tatlılardadır. Kamboçya çok eski zamanlardan beri geniş bir tarımsal üretim yelpazesine sahiptir ve bu sayede pek çok damak tadına hitap eden yemekler hazırlanabilmektedir.

Khmer İçecekleri:

Dünyaca tanınan pek çok hafif içeceği bulmak mümkündür. Birçok restoranda kahve satılmaktadır. Sade veya çok lezzetli olan bir süt kremasıyla servis edilir. Halk arasındaki adı tikalok olan muhteşem tada sahip meyveli hafif içecekleri ülkenin her yerinde bulabilirsiniz. Ülkenin kendi üretimi olan bira Angkor'dur. Avustralyalı bir firmayla ortaklaşa olarak Sihanokwille'de üretilmektedir. Diğer markalar Heineken, Tiger, San Miguel, Carlsberg, VB Fosters ve Grolsch'dur.

Kafeler & Barlar:

Phnom Penh ve Siem Reap en iyi kafelerin ve barların bulunduğu yerdir. Kamboçya'nın diğer yerlerinde içkili mekanlar cadde kenarlarında, restoranlarda ve gece kulüplerindedir.

Gece kulüpleri:

Phnom Penh disko tipi gece yaşantısının tam yeridir. Yerli ve yabancıların bir arada bulunduğu Rock, Spark, U2 gibi birkaç kulüp mevcuttur. Phnom Penh'de gece hayatı iyi bir akşam yemeğinden ve barlarda içilen birkaç içkiden sonra akşam 21.00 gibi oldukça geç bir saatte başlar. İçkilerin fiyatları çok yüksek olabilir ama bu fiyatların yarısına sokak satıcılarından da içki alınabilir. Phnom Penh dışındaki gece hayatı daha çok Khmer usulü gece kulüpleridir. Bunlar genellikle erkeklere yönelik “hostes kulüpleridir” ama yabancı bayanların girmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Buraların iyi birer orkestrası vardır ve bu mekânlarda Khmer dansları hakkında çok şey öğrenilebilir.

Sinemalar:

Kamboçya Güzel Sanatlar ve Kültür Bakanlığı'nın teşvikiyle birlikte halk, Khmer filmlerini daha sık izler hale gelmiş ve kapalı durumda olan pek çok sinema salonu yeniden açılmıştır. Artık Khmer filmleri yalnızca şehirlerdeki değil taşradaki Khmer halkının da en sevdiği filmler olmuştur. Khmer filmleri, Sihanouk Bulvarındaki Kirirom sineması, Norodom bulvarındaki Luxe sineması – Monivong Bulvarı'ndaki Vimean Tip gibi şehrin hemen her yerindeki sinemalarda izlenebilir. İngilizce dublajlı filmler Sihanouk Bulvarı 116 numaradaki Movie Street Viedo Center'da özel localarda izlenebilir. Fransız Kültür merkezi (184. Cadde) her gün akşam 18:30'da Fransız filmleri gösterir. Rus Pazarında (Toul tom Pong) en yeni filmlerin CD'leri bulunabilir.

Geleneksel Dans:

Kamuya açık geleneksel Khmer Dansı gösterileri nadiren yapılır. Gösterilerin daha sık izlenebileceği yerler Phnom Penh'deki birkaç otel ve Siem Reap'daki yerel restoranlardır. Gösteri programlarını İngilizce yayınlanan yerel gazetelerden takip edebilirsiniz.


 
© Copyright 2012