KAMBOÇYA
HAKKINDAGİTMEDEN
ÖNCEVİZE
BAŞVURUSUANGKOR
WATFOTOĞRAF
GALERİSİTÜRK
BASININDA
KAMBOÇYAFAHRİ
KONSOLOSLAR
HAKKINDA

İLETİŞİM

 


 

Kamboçya Parası

Kamboçya'da ulusal para olan Kamboçya Riel'inin yanısıra USD ve hatta birçok yerde Tayland Bahtı da kullanılmaktadır. Birçok otel, restoran ve mağazanın fiyatları USD üzerindendir. Küçük alışverişler genellikle Rielle yapılır. Motosiklet taksiler, basit yiyecekler ve diğer küçük harcamalar için yanınızda bir miktar Riel bulundurmanız gerekmektedir. Rieller 50, 100, 200, 500, 1000, 5000, 10,000, 50,000 ve 100,000'lik birimler halindedir. Kırmızı rengiyle diğerlerinden kolayca ayırt edilebilen 500 Riel en sık kullanılan para birimidir. Kredi kartları ve seyahat çekleri çok kullanılmamaktadır ama giderek yaygınlaşmaktadır. USD cinsinden seyahat çeklerinin bozdurulması diğer dövizlere kıyasla daha kolaydır. Döviz büroları daha çok pazar yerlerindedir. Parayı almadan önce banknotları kontrol edin. Yıpranmış Riel'ler kullanılabilir ama Amerikan banknotları üzerindeki en ufak bir eskime bile onları değersiz hale getirir. Phnom Penh, Siem Reap, Sihanoukville, Battambang gibi tüm büyük eyalet başkentlerinde bankalar bulunmaktadır. Bankalarda döviz bozdurulabilir, para transferi yapılabilir. Bazı bankalar seyahat çeklerini ve Visa kartlarını kabul etmektedir.

1 Kamboçya Rieli = 0.0002519 USD

1 USD = 3,970.50 Kamboçya Rieli (KHR)

Giysiler: 

Sıcak Kamboçya güneşinin altında, insanların enerjilerini korumalarının en önemli anahtarı giysilerinin iklime uygunluğudur. Giysilerle sıcak altında rahat edilmediğinden Khmer halkı çalışırken ve oynarken rahat olmanın yolunu nesillerden beri bellerinin etrafına kromalar bağlayarak bulmuştur. Pamuk veya ipekten dokunan Khmer şalı çok eski zamanlardan beri vazgeçilemeyen bir aksesuardır. Bazı görüşlere göre başa ya da boyna sarılan bu şalın görevi yüzden teri almakken, bazılarına göreyse bu şal amerikalıların kravatı gibi yalnızca bir aksesuardır. Budist Gelenek ve Görenekleri Enstitüsü ise 1. yüzyıldaki Preah Bath Hun Tean döneminden beri Kamboçya'da kullanılmakta olduğunu belirtmektedir. Kromanın tam olarak hangi dönemde bu kadar yaygınlaştığını açıklamak pek kolay değildir ama çok eski zamanlardan beri Khmer krallığının ve halkının en önemli sembolüdür. Bugün fark arayan müşterilerin ve turistlerin talepleri nedeniyle tegâhını daha özenli ve renkli kromalar üretilmektedir.

Genel Kurallar

Angkor Wat'dakiler de dâhil olmak üzere tapınaklar ve pagodalar ziyaret edilirken, şort ve tişört giyilebilir. Pagodaların girişinde genellikle ayakkabılar çıkarılır. Kraliyet Sarayının da içinde bulunduğu Gümüş Pagoda'ya yapılacak ziyaretlerde ziyaretçilerin daha ağırbaşlı giyinmesi arzu edilir. Erkekler uzun pantolon, kadınlar da etek veya yine benzeri şekilde uzun pantolon giymelidirler.

Diğer

(Kodak, Fuji veya Konica 100) gibi standart filmler, slaytlar ve kamera bellekleri yaygın olarak bulunabilmektedir. Ülkede fotoğraf tabı ucuzdur. Profesyonel fotoğraf ekipmanlarını ziyaretçiler yanlarında getirmelidir. Havaalanlarında, tren istasyonlarında ve tüm askeri kuruluşlarının yakınında fotoğraf çekilmesi yasaktır ve insanların özellikle de rahiplerin fotoğrafları çekilirken onların rızası alınmalıdır.

SAĞLIK KOŞULLARI

Kamboçya'ya giriş için yaptırılması resmi olarak mecbur tutulan aşılar bulunmasa da bu aşıların uygulanması şiddetle tavsiye edilir. Ülkeyi ziyaret edecek olanların seyahatleri öncesinde doktora başvurup sıtma, tifo, tetanos, hepatit A ve B hastalıklarına karşı gerekli önlemleri almaları önerilir. Ziyaretçiler kendileri için önemli ilaçları, söz konusu ilaçların Kamboçya'da bulunmaması ihtimalini göz önüne alarak, yanlarında getirmelidirler. Bol miktarda su için. Kaynatılmış bile olsa musluk suyu içmeyin; şişe suyu her yerde bulunabilmektedir.

Sivrisineklere karşı bir böceksavar kullanılmalıdır. Sivrisineklerce taşınan hastalıklardan korunmanın en emin yolu budur. Kamboçya sıcak ve nemli bir tropik iklime sahip olduğundan basit ve hafif giysiler tercih edilmelidir. Doğal pamuklu kumaşlar en uygun tercihtir. Soğuk kış günlerinde veya aşırı klima çalıştırılan otellerde veya restoranlarda bir ceket gerekebilir. Açık havada yapılan turlarda güneşe karşı korunma amacıyla bir şapka ve yüksek faktörlü güneş kremi tavsiye edilir.


 
© Copyright 2012