KAMBOÇYA
HAKKINDAGİTMEDEN
ÖNCEVİZE
BAŞVURUSUANGKOR
WATFOTOĞRAF
GALERİSİTÜRK
BASININDA
KAMBOÇYAFAHRİ
KONSOLOSLAR
HAKKINDA

İLETİŞİM

 


 

Alphan Manas

İstanbul Fahri Başkonsolosu

alphan.manas@kambocya.org.tr

Alphan Manas, 30 Temmuz 1962 tarihinde İzmir’de doğdu. 1983 yılında Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Daha sonra New York’a gitti ve 1987 yılında New York Eyalet Üniversitesi’nden (SUNY) Üretim Yönetimi konusunda lisansüstü diplomasını aldı.

Bir süre Tenba firmasının New York fabrikasında Üretim Müdürü olarak çalışan Alphan Manas, 1987 yılında Fortune 500’e dahil Vicks Corp.’a bağlı, Sears, K-Mart ve JC Penny gibi zincir devlere dünya çapında hazır giyim üretimi yapan Colonial Corp.’un Ülke Müdürü olarak Türkiye’ye döndü. Manas 1988 Şubat ayında Exim’in ve takiben Planet ve Teknoser’in kurucu ortağı oldu. 1998 yılında kurulan tüm şirketler Teknoloji Holding çatısı altında toplandı. 2006 yılı Şubat ayında Teknoloji Holding’de yeralan 7 şirketi bünyesine alarak ayrıldı ve merkezi Hollanda’da bulunan, ABD ile İngiltere’de yapılanmış Brightwell Holdings BV’yi kurdu. Manas, Teknoloji Holding’in hem kurucu ortağı hem de Yönetim Kurulu Eş Başkanı olarak 18 yıl grubun “İş ve Pazar Geliştirme” faaliyetlerini bizzat yürüttü. Birçok yenilikçi ürün ve projenin yapılmasına destek olan Manas’ın Teknoloji Holding’deki en önemli projesi, fikir babalığını ve proje liderliğini yaptığı, Nisan 2004’de hayata geçen İDDAA oyunu ile değer kazanan İnteltek firmasındaki Teknoloji Holding hisselerinin, 19 ay gibi kısa bir süre içinde 400 Milyon USD değer üzerinden 80 Milyon USD'ye Intralot'a satılmasıdır.

Manas ayrıca, Teknoloji Holding ve daha sonra Brightwell Holdings çatısı altında da ayrıca yeni özel yatırımcı sıfatı ile bankacılık, enerji ve bilişim sektörlerinde birçok şirketi yaratıp veya yatırım yapmak suretiyle değer katarak stratejik ortaklara satılmasını sağlamıştır.

Alphan Manas, Türkiye’de hükümet düzeyindeki birçok altyapı projelerine öncülük etmiş, katkıda bulunmuş ve ilgili kuruluşlarca hazırlanan kanun, tebliğ ve kararname düzenlenmesine destek olmuştur. Sözkonusu projelerden bazıları: İlaçlarda Üretim Esnasında Barkod Uygulaması, Köprü ve Otoyollarda Otomatik Geçiş Sistemi, 1997 Nüfus Sayım Projesi, Uzaktan Otomatik Sayaç Okuma (AMR) ve Sabit Bayilik, GSM, ITV, Internet ve IVR platformlarından yararlanan “Spor Toto ve At Yarışları” bahis sistemidir.

Alphan Manas bir fütürist. Üretken bir mucit olan Manas, son yıllarda zamanının bir bölümünü toplumsal yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik irili ufaklı yenilikçi teknoloji ürünü buluşlarına ayırıyor. Tasarımları arasında ev eşyaları, güvenlik ve günlük yaşamla ilgili ürünlerin yanısıra, uzun yıllardan beri kullanılan ürünleri çağdaşlaştırmaya ve daha fonksiyonel hale getirilmesine yönelik çalışmalar da bulunuyor. Bir yandan baby boomers (2. dünya savaşından sonraki kuşak)’dan Gen-Z’ye kadar tüm kuşaklardaki eğilimleri değerlendirirken, diğer yandan da yakın ve uzak gelecekteki uygarlıklara daha iyi bir yaşam tarzı, yaşam ortamı ve ürünler sağlamak üzere fikirler geliştiriyor.

Bir teknoloji ve yenilik/inovasyon uzmanı olan Manas, gelişmekte olan ülkelere yönelik projeler gerçekleştirebilmek amacıyla, Türkiye ve Amerika’da bulunan Üniversite Teknoloji Transfer Merkezleri ve Derneklerle ile de işbirliği yapıyor. Bu amaç kapsamında 2005 Eylül ayında ABD’de bulunan, şehirlere göçü azaltmak için tarım, üretim ve yerleşime yönelik çözümler üreten, “Institute of Ecolonomics”in Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

World Future Society (Dünya Fütüristler Birliği) Türkiye Başkanı olan Manas, bu organizasyonun bir uzantısı olan ve şu anda onursal başkan sıfatıyla görev aldığı Türkiye Fütüristler Derneği’ni de kurdu. Aynı zamanda Türkiye’de Milenyum Projesi’nin kurucusu oldu. Birleşmiş Milletler Üniversitesi Milenyum Projesi, dünya çapında uluslararası organizasyonlar, hükümetler, kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerde çalışan bilim adamı, planlamacı stratejist ve futuristlerden oluşan bir (think thank) danışma kuruludur. TÜSİAD ve Türk-Amerikan Konseyi (ATC) üyesi olan Alphan Manas, ayrıca İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin de kurucu üyesi. Manas 2006–2007 yılları arasında TÜBİTAK-MAM’ın Enerji, Kimya ve Çevre Enstitüleri Danışma Kurulu Üyeliği yaptı.

Birçok yayında köşe yazıları yayınlanmış olan Alphan Manas, Forbes dergisinde 2 yıl köşe yazarlığının arkasından Aralık 2007 tarihinden itibaren BusinessWeek dergisinde yazıyor ve Dünya Fütüristler Birliği yayın organı FUTUREtakes'in de editörlüğünü yapıyor. Alphan Manas’ın ayrıca çeşitli dergi, yayın organlarında çıkan yazılarını derlediği ve dünyadaki gelişimleri paylaştığı www.alphanmanas.com adlı blog’u bulunmaktadır.

Kasım 2005’de Kamboçya’nın İstanbul Fahri Başkonsolosluğu görevine getirilen Manas, Eylül 2007 ile Eylül 2008 tarihleri arasında Göztepe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. Yönetim Kurulu üyeliği süresince bayanlar voleybol takımının sorumluluğunu üstlenmiş ve takım 2. Lige yükselmiştir.

Haziran 2009'da kurulan İstanbul Girişimciler Derneği (İSGİD) kurucu ve yönetim kurulu üyesi olan Manas, aynı ay TOBB bünyesinde kurulan Genç Girişimciler Kurulu yönetim kuruluna seçilmiştir.

Kasım 2009’da Mensa Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Türkiye Başkanı olan Manas’a Aralık 2009’da Kamboçya Devlet Nişanı verilmiştir.
 

 

 

Volkan Öztürk

Ankara Başkonsolosu

0212 366 50 65

volkan.ozturk@kambocya.org.tr

İTÜ Fizik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan Öztürk, Uluslarası Ticaret konusunda Executive MBA yapmış yine Servis ve Hizmet Yönetimi konusunda MBA'ini tamamlamıştır. İnşaat Mühendisliği'nde doktorası sürmektedir. Deneme Bilim Merkezi'nde Müdür Yardımcısı, Digiturk ve Turkcell Mapco'da New Media Koordinatörü görevlerinde bulunmuştur. Kariyerine Apple-Bilkom'da Eğitim Sektörü Satış Müdürü ve Koç Bryce'da Pazarlama ve Uzaktan Eğitim Grup Müdürü görevi ile devam etmiştir. Hollanda merkezli yatırım ve girişim fonu Brightwell Holdings BV'nin 2006 yılından bu yana İş Geliştirmeden sorumlu yönetim kurulu üyeliğini yürütmektedir. Volkan Öztürk, Türkiye Bilişim Derneği, 124 ülkede 200 bin üyesi olan Genç Liderler ve Girişimciler Derneği(JCI) 2013 Yılı Ulusalararası Başkan Yardımcısı, TMMOB Fizik Mühendisleri Odası YK üyesi, Türk Fizik Derneği YK üyesi, Internet Teknolojileri Derneği Genel Sekreteri, Futuristler Derneği İcra Komitesi ve TUSİAD Enerji, Çevre ve Bilişim çalışma komisyonları üyesidir. Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK), Kamboçya İş Konseyi başkanvekilidir. 2010 yılından beri Kamboçya Krallığı Ankara Fahri Başkonsolosudur.


 
© Copyright 2012